!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics --> שימושון �������������� השימושון uzit
השימושון לוגו, השימושון, להפוך לדף הבית, להוסיף למועדפים
  לדף הפייסבוק של השימושון   הוספה למועדפים הפכו לדף הבית
 
 
הקש לקבלת לוח שנה עברי לועזי מלא

חידות הטריוויה

חידות הטריוויה, מס' 51 עד 100

חידה מס' 100 (10 ביולי 2001)
ולרגל החידה ה-100, אנו עוסקים במאורע ההיסטורי החשוב ביותר בתולדות מדינת ישראל: הכרזת העצמאות.
ובכן, כולם יודעים כי ההכרזה התקיימה ביום שישי, 14 במאי 1948. יום לפני כן, הפיצה מזכירות 'מנהלת העם' את ההזמנות לאירוע. בתחתית ההזמנה נדרשו המוזמנים להגיע לאירועים כשהם לבושים באופן מיוחד. והשאלה:
כיצד הוגדרה בהזמנה התלבושת הדרושה לאירוע?
לתשובה

חידה מס' 99 (3 ביולי 2001)
הוא היה אחד המנהיגים המבטיחים של מפלגת העבודה שלאחר מהפך 1977. בעקבות בחירות 1981 הוא נכנס לראשונה לכנסת, והכל ניבאו לו השתלבות מהירה בצמרת המפלגה.
אבל, תאונת דרכים טראגית סיימה את חייו, והוא רק בן 49. ושאלתנו, כמובן, היא: מי האיש?
לתשובה

חידה מס' 98 (26 ביוני 2001)
כיום הוא נחשב כאחד מן הפעילים המרכזיים של השמאל הישראלי, ואף היה חבר כנסת כמה וכמה קדנציות. אבל, לפני 53 שנה, במלחמת השחרור, הוא היה לוחם ביחידת הסיור של חטיבת גבעתי, שנקראה 'שועלי שמשון', ואף כתב על כך ספר. והשאלה היא, שימו לב: מה שם הספר?
לתשובה

חידה מס' 97 (19 ביוני 2001)
מנפלאות שיטת הפריימריס: מפלגה גדולה "משריינת" מקום לעולה חדש, מתוך כוונה להביא לייצוג של האוכלוסייה הגדולה של העולים מברה"מ, אך חברי המפלגה בוחרים דווקא עולה ממוצא אתיופי. ראשי המפלגה מתאוששים מן ההלם, ומוצאים מוצא: קידום למקום ריאלי של עולה חדשה אחרת, הפעם מן המוצא הנכון. והשאלה: מי העולה מאתיופיה )שנכנס( ומי העולה מברה"מ )שקודמה(?
לתשובה

חידה מס' 96 (12 ביוני 2001)
זה נשמע כמו סיפור מן המיתולוגיה, אבל הוא בסך הכל מן המציאות הישראלית הלא כל כך רחוקה: אדם אחד, ששב משדה הקרב, הביא לעיר הבירה את זעמם של הלוחמים על ההנהגה הכושלת שלא נערכה למלחמה הנוראה שפקדה אותם ותבעה אלפי קורבנות.
בהפגנת יחיד, שהפכה תוך זמן קצר לתנועת מחאה המונית, הוא הצליח להביא להפלתה של ממשלה בישראל, רק כדי להיעלם אחר כך מן הזירה ולהישכח. והיום, אנו גואלים אותו מן השיכחה בשאלה הבאה:
מי האיש שהוביל את תנועת המחאה שהפילה ממשלה?
לתשובה

חידה מס' 95 (5 ביוני 2001)
עוד מושג שתפס לו מקום בכותרות בזמן האחרון הוא 'ההבלגה'. המקור לביטוי, לא כולם יודעים, הוא בהבלגה ידועה אחרת, לפני לא מעט שנים. כדרכנו, אנו חוזרים לשורשים, והשאלה המתבקשת:
ב'הבלגה' ההיא - מי הבליג ומתי זה היה?
לתשובה

חידה מס' 94 (29 במאי 2001)
היום כל ילד יודע מה זה "כוח 17" - יחידת הביטחון של אש"ף, המקורבת ליו"ר הרשות. אבל, גם לנו, בפוליטיקה הישראלית הפנימית, היה "כוח 17" משלנו, ויותר מפעם אחת.
משום מה, התאהבו הפוליטיקאים בכינוי הזה, והוא הוצמד לפחות לשלוש קבוצות פוליטיות במהלך שנות השמונים והתשעים.
והשאלה: לאלו קבוצות פוליטיות ישראליות הוצמד הכינוי "כוח 17"?
(תשובה אחת תתקבל בהבנה, שני פתרונות יתקבלו בשמחה, ושלושה פתרונות יזכו בצל"ש)
לתשובה

חידה מס' 93 (22 במאי 2001)
הרבה מאוד הצעות עלו במהלך השנים לפתרון הסכסוך באזורנו. מרביתן, כמו 'תכנית אלון' למשל, התייחסו למרכיב הטריטוריאלי. הצעה אחרת, שעלתה כמעט במקביל ל'תכנית אלון', נקראה בשם 'הפשרה הפונקציונלית'.
והשאלה (הקלה, יש לומר) היא: מי נחשב כ"אבי" רעיון הפשרה הפונקציונלית?
לתשובה

חידה מס' 92 (15 במאי 2001)
לשם שינוי, חידה שאינה מן העבר הרחוק:
לא רבים יודעים, אבל בגוף העליון של הרשות הפלסטינית יש גם שר יהודי, המשמש כ"שר לענייני יהודים" ברשות. והשאלה:
מיהו השר לענייני יהודים של הרשות הפלסטינית?
לתשובה

חידה מס' 91 (8 במאי 2001)
מהסתדרות אחת - להסתדרות אחרת. ב-1934 מקימים הרביזיוניסטים את הסתדרות העובדים הלאומית, כאנטי-תזה להסתדרות הכללית, בעלת הגוון הסוציאליסטי. הסתדרות העובדים הלאומית מתנגדת לציון האחד במאי ("החג האדום אינו חגנו"), ומציעה מועד אחר לחגיגת הפועלים.
והשאלה (הפעם בכחול): איזה מועד בלוח השנה נקבע כחג העמלים של הסתדרות העובדים הלאומית, ומדוע תאריך זה דווקא?
לתשובה

חידה מס' 90 (1 במאי 2001)
לרגל האחד במאי, חידת הסתדרות (באדום, כמובן):
כולם יודעים שדוד בן-גוריון היה המזכ"ל הראשון של ההסתדרות. לא מעטים לא שוכחים שחיים רמון היה המזכ"ל האחרון (הוא שינה את התואר ל"יושב ראש"). אבל, מי זוכר מי היה המזכ"ל השני של ההסתדרות (אחרי ב.ג.)?
לתשובה

חידה מס' 89 (24 באפריל 2001)
חידת עצמאות: פעם, בימים אחרים, אחד משיאי יום העצמאות היה המצעד הצבאי. אבל, לא תמיד צעד המצעד, וכך אנו מגיעים אל החידה: מתי היה "המצעד שלא צעד"?
לתשובה

חידה מס' 88 (17 באפריל 2001)
שוב, מסע בזמן הרבה לאחור, והפעם - אל המיתוס הגדול של תל-חי, 1920: צפון הארץ הפך לשטח הפקר, וארבעת הישובים היהודיים הקטנים )כפר גלעדי, מטולה, תל חי וחמרה( עמדו בפני סכנה של ממש. הנהגת הישוב מתכנסת לדון בעתידם של ישובי אצבע הגליל. הרוב טוען שאסור לפנותם, ורק אחד מעז לערער על הקביעה ולטעון בתוקף: הישובים אינם ברי הגנה, וצריך לפנותם לפני שייהרגו יהודים נוספים על הגנתם. דעתו אינה מתקבלת וכמה שבועות אחר-כך נופלת תל-חי, וישובי האזור ננטשים (ומיושבים מחדש רק שבעה חודשים אחר-כך).
והשאלה המתבקשת: מיהו בעל החזון שקרא לפנות את תל-חי?
לתשובה

חידה מס' 87 (10 באפריל 2001)
קצר ולא קשה: מה מקור הביטוי "התותח הקדוש" בהיסטוריה הישראלית?
לתשובה

חידה מס' 86 (3 באפריל 2001)
הרבה, הרבה מאוד שנים חלפו מאז אותו אירוע, הנחשב לרצח הפוליטי הראשון בישוב היהודי בארץ ישראל בעת החדשה.
הנרצח, יהודי חרדי, יצא מתפילה מבית הכנסת של בית החולים "שערי צדק", אז - בבניין המסוגנן שברח' יפו בירושלים. ביציאתו מן הבניין, הוא נורה שלוש פעמים, ומת במקום.
והשאלה, כמובן, היא: מי הנרצח ומתי אירע הרצח?
לתשובה

חידה מס' 85 (27 במארס 2001)
פיסת רכילות היסטורית, כחול-לבן: ראש הממשלה מתאהב בספרנית הפרלמנט, הצעירה ממנו ב-35 שנה, והשניים מתחתנים.
והשאלות:
מי היה ראש הממשלה?
מה היה שמה של רעייתו?
מתי היתה החתונה?
לתשובה

חידה מס' 84 (20 במארס 2001)
פגזי מרגמות נפלו אמש סמוך לקיבוץ נחל עוז, ושר הביטחון הטרי נחפז להגיע למקום. כתב הטלוויזיה חובב ההיסטוריה נזכר בביקור אחר, של שר ביטחון אחר (לעתיד לבוא) בנחל עוז, לפני 45 שנה, ב-1956. היה זה ביקור בנסיבות עגומות, שנכנס להיסטוריה הציונית בזכות נאום יוצא דופן.
ושאלתנו: מי היה הנואם, ומה היה ההקשר?
לתשובה

חידה מס' 83 (13 במארס 2001)
קצר ולעניין: איזו מפלגה נקראה בשם "פיתוח ושלום", ומדוע נבחר דווקא שם זה?
לתשובה

חידה מס' 82 (6 במארס 2001)
לאחר החידה האחרונה, שהיתה קשה למדי, נגוון במשהו קצת יותר קל, בסגנון "זהה את האישיות":
האיש שלנו נולד במונטריאול, קנדה, וקיבל תואר ד"ר למשפטים בלונדון.
הוא היה משפטן מוערך, וציוני עם קבלות. בחייו הציבוריים, עד למותו בגיל 81, עשה רבות למען מדינת ישראל. בין השאר היה שר בממשלה במשך 17 שנים, והחזיק בחמישה תיקים שונים, מן המסחר והתעשייה ועד לתיק המשפטים. אבל, מעטים מאוד (אם בכלל) זוכרים את כל העשייה הענפה הזאת.
רבים הרבה יותר מכירים את שמו בגלל תפקיד אחד שמילא בחריצות יתרה, ובו הטביע חותם בלתי נשכח על הכלכלה הישראלית. פחות משנתיים הוא החזיק בתפקיד השנוא, ובמהלכן הפך שמו למושא לבדיחות ויותר מכך - לקללות ונאצות, שעשו לו עוול נוראי.
ושאלתנו, הברורה מאליה, היא: מי האיש?
לתשובה

חידה מס' 81 (27 בפברואר 2001)
הפעם, חידה ממש לא קלה: מיהו חבר הכנסת שביקש לשוב ולהיבחר לכנסת, בראשות מפלגה משלו, תחת הסיסמא המקורית "בחר אותי לסנטור שלך"?
לתשובה

חידה מס' 80 (20 בפברואר 2001)
מתנגדיו הרבים אמרו שהוא "לא שווה מנדט" וכי מעולם לא הביא את כמות הקולות להצדיק את הכסא שעליו ישב, דבר שכנראה היה נכון.
אבל, האיש שהחל את דרכו כמסגר ורתך ב"סולל בונה", כיהן בכנסת במשך 15 שנים רצופות. התקשורת הכירה אותו בעיקר בזכות כמה בדיחות שסופרו אודותיו, והגימיקים שעשה במליאה. בין השאר, נשא נאום כאשר פניו מופנות אל הקיר, מכיוון שכדבריו - "בלאו הכי אני מדבר אל הקיר". אבל, הוא הח"כ היחיד שזכה בכך שראש הממשלה המנוח, מנחם בגין, העניק לו את תואר האצולה "סר". והשאלה, כמובן, היא: מי האיש?
לתשובה

חידה מס' 79 (13 בפברואר 2001)
והפעם: לא סתם שאלה, אלא ממש כתב חידה:
הוא היה מספר שתיים של ראש ממשלה לעתיד, ברשימה כושלת למדי. וכשראש הממשלה לעתיד החליט להצטרף לממשלה, הוא פרש מן הרשימה, והקים מפלגה משלו, ששמה כשם מפלגה עתידית אחרת, של ראש ממשלה אחר לעתיד. נשמע מסובך? לא כל כך. תחשבו על זה קצת, ואחרי שתגלו במה המדובר, שילחו את שמו של האיש שבו עסקינן.
לתשובה

חידה מס' 78 (6 בפברואר 2001)
בוודאי לא רבים הם אלו שזוכרים, אך אוסלו, בירת נורבגיה הקרה, לא היתה זרה לפוליטיקה הישראלית גם לפני ההסכמים המפורסמים של 1993. הרבה לפני כן, הפך השם אוסלו למושג בפוליטיקה הישראלית, לאו דווקא בהקשר של מדיניות חוץ, אלא יותר בקונטקסט של תככים, מזימות והסכמים פוליטיים. והשאלה, כמובן: באיזה הקשר חדרה אוסלו לפוליטיקה הפנים-ישראלית?
לתשובה

חידה מס' 77 (30 בינואר 2001)
לכל אדם, אמר פעם אנדי וורהול, יש בחייו 15 דקות של תהילה. חידתנו עוסקת הפעם בשני בני זוג, חיים ויולה בר, שזכו בחייהם למעט יותר תהילה, ובנסיבות שהם כלל לא ציפו להן (וגם היו לא הכי נעימות, אבל עם הפי-אנד).
והשאלה: באיזה הקשר התפרסמו בני הזוג בר?
לתשובה

חידה מס' 76 (23 בינואר 2001)
הוא היה אחד האישים המרכזיים במערכת הפוליטית הישראלית בשנות החמישים והשישים של המאה העשרים. בצוותא עם אנשי חבורתו, הוא קבע את מרבית המינויים הפוליטיים של מפלגת השלטון, מן הזוטר ביותר ועד לאיוש התיקים הבכירים בממשלה.
אולם, למרות זאת, הוא סירב לקבל על עצמו תפקיד ממלכתי כלשהו, והתגאה בכך שהוא בסך הכל עובד מן השורה בעיריית תל-אביב. עוצמתו, כך אמר, נובעת מכך שהוא אינו רוצה דבר לעצמו - הכל למען המפלגה.
והשאלה: מי האיש, וכיצד נקראה החבורה בראשה עמד?
לתשובה

חידה מס' 75 (16 בינואר 2001)
סיפור מן העבר: השר מפטר את מפכ"ל המשטרה, והמפכ"ל טוען שהסיבה לפיטוריו היא תיק חקירה מסתורי, שעסק בחקירת השר הזה ממש. והשאלות: מי השר, מי המפכ"ל, ובעיקר: איך נקרא התיק?
לתשובה

חידה מס' 74 (9 בינואר 2001)
די טריוויאלי: מדוע זכה הגבול בין ישראל לשכנותיה, שנקבע לאחר מלחמת העצמאות, לכינוי "הקו הירוק"?
לתשובה

חידה מס' 73 (2 בינואר 2001)
מבוכה מן העבר: אחד מבכירי המדינה, שייצג את המדינה בשורה של תפקידים ממלכתיים בחו"ל, והחזיק בדרכון דיפלומטי ישראלי, מבקש להתמודד בבחירות לכנסת, ופתאום מתברר כי האיש כלל אינו אזרח ישראלי. בתהליך מזורז מוסדרת אזרחותו הישראלית והוא רץ לכנסת, ואף נבחר.
מי האיש, ומתי התרחש האירוע המביך?
לתשובה

חידה מס' 72 (26 בדצמבר 2000)
הפעם, קל במיוחד: מי אמר על אריק שרון את המשפט הבא: "מי שלא רצה אותו כרמטכ"ל קיבל אותו כשר ביטחון, ומי שלא רוצה אותו כשר ביטחון - יקבל אותו כראש ממשלה!"
לתשובה

חידה מס' 71 (19 בדצמבר 2000)
בהיסטוריה הפוליטית הישראלית ידועים שני אירועים שזכו לכינוי "ליל הברווזים", האחד בשנות החמישים, והשני בשנות השבעים. והשאלה: מתי בדיוק, ובזכות מה הם זכו לכינוי (ציינו לפחות אחד מהם)?
לתשובה

חידה מס' 70 (12 בדצמבר 2000)
קצת יותר מעשרים שנה לאחור, ינואר 1980: ראש הממשלה מנחם בגין פוגש צעיר נמרץ, המשמש כיו"ר ועד ישובי הגולן. הצעיר הנמרץ מגיש לראש הממשלה עצומה, עליה חתמו כ-750 אלף אזרחים, המכריזה כי הגולן הוא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל.
והשאלה: מי כיהן אז כיו"ר ועד ישובי הגולן?
לתשובה

חידה מס' 69 (5 בדצמבר 2000)
אנו חוזרים אל העשור הראשון לחייה של מדינת ישראל. ראש הממשלה, דוד בן-גוריון, נושא עימו את המשקעים מימי המחתרות, וטובע את מטבע הלשון "בלי חירות ומק"י" כדי להוציא את הקצוות אל מחוץ לקונצנזוס.
אך, בן-גוריון אף מגדיל לעשות, ובמקום להשתמש בשמו של מנהיג האופוזיציה דאז, מנחם בגין, הוא מקפיד להתייחס אליו בכינוי שלא יזכיר את שמו המפורש.
ושאלתנו היא: מהו הכינוי שבו נהג ב.ג. להשתמש בהתייחסו לבגין?
לתשובה

חידה מס' 68 (28 בנובמבר 2000)
הוא היה פרופסור לפיסיקה, צנוע ונעים הליכות, שהתרחק מפוליטיקה כמו מאש. רק מעטים בישראל הכירוהו, עד שיום אחד הציע אותו ראש הממשלה כמועמד למשרה הרמה של נשיא המדינה.
הפרופסור הצנוע, שהיה חסר כל ניסיון תקשורתי, הפך בן-לילה למרואיין מבוקש בכל כלי התקשורת הישראלים. מראייניו לעגו לו, ועל אף שכישוריו לא פחתו משמעותית מאלו של הנשיא המכהן, הוא הפך למשל ולשנינה. תמיכתו של ראש הממשלה כבר לא היתה מוצקה כל-כך, ולא נמצא כמעט מי שיגן על מועמדותו הראויה. במצב זה, לא נותרה לו כל ברירה והוא הודיע על הסרת מועמדותו לתפקיד.
הוא שב למעבדה ולמחקר, והציבור הישראלי מיהר לשכוח אותו. עתה אנו, בעזרתכם, גואלים את שמו מן השיכחה, והשאלה היא, כמובן:
מי האיש?
לתשובה

חידה מס' 67 (21 בנובמבר 2000)
והפעם, נסו לזהות את הדמות:
הוא החל את דרכו בציונות הרביזיוניסטית ובבית"ר, והיה ממנהיגי הלח"י. לאחר הקמת המדינה נכלא, והשתחרר על מנת להיבחר לכנסת הראשונה. במהלך השנים נטש את הציונות, וחבר לאורי אבנרי בהקמת 'הפעולה השמית', תנועה שתמכה בהקמת קונפדרציה ירדנית-פלסטינית-יהודית בשטחי ארץ ישראל.
ושאלתנו, כמובן, היא: מי האיש?
לתשובה

חידה מס' 66 (14 בנובמבר 2000)
ושוב בענייני ראשי תיבות:
מה זה יק"א ומה זה פיק"א?
לתשובה

חידה מס' 65 (7 בנובמבר 2000)
שאלה מן העבר הרחוק:
פק"פ (או פ.ק.פ. - למען הדיוק) - מה הם ראשי התיבות?
לתשובה

חידה מס' 64 (31 באוקטובר 2000)
לרגל יום השנה להירצחו של ראש הממשלה, יצחק רבין, החל השבוע, עוסקת השאלה בפרט שולי מעברו של רבין ז"ל: לאחר שיחרורו מצה"ל, כיהן רבין כשגריר ישראל בוושינגטון, ואחר-כך, צורף לממשלת גולדה מאיר.
ושאלתנו: באיזה תיק (שולי למדי) החזיק רבין באותה תקופה?
לתשובה

חידה מס' 63 (24 באוקטובר 2000)
כולם מכירים את ידידנו יאסר ערפאת. הרוב מכירים את אשתו של יאסר, יקירת ליבנו סוהא. אבל מי זוכר מיהי האמא של סוהא, שפעם היתה הרבה יותר מפורסמת, וברבות הימים נשכחה?
לתשובה

חידה מס' 62 (17 באוקטובר 2000)
חידה ממש קלה: אחד הביטויים הרווחים בזמן האחרון הוא הביטוי 'גייס חמישי'. ושאלתנו: מהו מקורו של הביטוי השגור הזה?
לתשובה

חידה מס' 61 (10 באוקטובר 2000)
עוד אחד מן הסיפורים השכוחים של העימות הישראלי - ערבי: נציג או"ם, נכבד וחשוב במולדתו הרחוקה, מגיע לתווך בין הצדדים, ונרצח בירושלים על ידי
קיצונים יהודים. מי האיש ומתי סיים את חייו?
לתשובה

חידה מס' 60 (3 באוקטובר 2000)
זה היה כבר ממש ממש מזמן. קבוצה של צעירים ערבים, אזרחי ישראל, החליטו להקים תנועה השוללת את זכות קיומה של מדינת ישראל. הם ניהלו מאבקים קשים נגד השלטונות, ניסו להתמודד בבחירות, ונעצרו רק בבג"צ.
והשאלה: כיצד נקראה הקבוצה, ומי היו מנהיגיה?
לתשובה

חידה מס' 59 (26 בספטמבר 2000)
הוא היה אישיות פוליטית מכובדת מאוד בעולם, הן בזירה האקדמית והן בזירה המדינית, אך כשהגיע לירושלים, ציפו לו מפגינים שקראו לעברו "יהודון". מי האיש ומתי התרחש האירוע?
לתשובה

חידה מס' 58 (19 בספטמבר 2000)
בקטגוריה של הרציחות הפוליטיות בישראל נהוג להתעלם מן הסיפור הבא, שגם הוא קרה במקומותינו:
חבר כנסת היה אמור לפנות את מקומו לבא בתור אחריו ברשימה, אך סירב לקיים את הסכם הרוטציה ולפרוש מן הכנסת.
עד כאן, סיפור שיגרתי. אלא שבניו של 'הבא בתור' לא אהבו את אי-קיום ההסכם, ויום אחד, ליד מלון 'הולילנד' בירושלים, הם ארבו לחבר הכנסת הסרבן, וירו בו למוות.
ושאלתנו, כמובן, היא:
מי היה הח"כ הנרצח, מי היו הרוצחים (נסתפק ב'בניו של'), ומתי התרחש האירוע?
לתשובה

חידה מס' 57 (12 בספטמבר 2000)
סיפור קצת סהרורי מתולדות הכנסת שלנו: ח"כ אחד נואם על הדוכן בעברית משובשת, מנאום הכתוב באותיות לועזיות, וח"כ אחר, מן המליאה, מקלל אותו באידיש ואומר לו, בתירגום חופשי: "אתה גנב!" ושאלתנו: מי היו הנפשות הפועלות?
לתשובה

חידה מס' 56 (5 בספטמבר 2000)
בספריית הווידאו, על המדף, פגשתי בסרט אמריקאי בשם 'שלושה מלכים'. מלחמת המפרץ כאילו, משהו מסוגנן, קצת סהרורי, ג'ורג' קלוני, אבל רגע... עוד לפני הסרט: 'שלושה מלכים', 'שלושה מלכים' - נדלקה הנורה - זה לא משהו מן ההיסטוריה הציונית?
והאתגר עובר אליכם: היכן פגשה הציונות את 'שלושה מלכים'? (התשובה 'מלחמת המפרץ' לא תתקבל ואף תידחה בגסות).
לתשובה

חידה מס' 55 (29 באוגוסט 2000)
הפעם, שאלה קלה למדי: בלי שום קשר ל'ליכוד' או לפוליטיקה, אבל עם קשר עמוק להיסטוריה של מדינת ישראל, מה היו גח"ל ומח"ל?
לתשובה

חידה מס' 54 (22 באוגוסט 2000)
פרשיית 'ניו יזראל' הזכירה לכולנו כל מיני נסיונות עבר ליצור 'מדינת יהודים' מחוץ לתחומי ארץ ישראל. ואנחנו מרחיקים עדותנו עד לתחילת המאה ה-19, ליוזמה של פוליטיקאי יהודי להקים מדינה יהודית בצפון ארה"ב.
ושאלתנו: מי האיש, ואיזה שם רצה להעניק למדינתו?
לתשובה

חידה מס' 53 (15 באוגוסט 2000)
אביו היה רופאו של מלך איטליה והוא עצמו זכה לקבל דוקטורט בפילוסופיה מאוניברסיטת רומא, והוא רק בן 22. מכיוון שהיה ציוני מנעוריו, מיד אחר כך ארז את מטלטליו ועלה לישראל, להגשים את חלומו.
עבד בפרדסים, כתב ספרים, הקים קיבוץ. הוא היה פאציפיסט שסירב לשאת נשק, אך, למרות זאת, כשפרצה מלחמת העולם השניה התגייס לצבא הבריטי, ואירגן את יחידת הצנחנים של הישוב היהודי בפלסטינה. למרות שכבר לא היה כל-כך צעיר, ומעמדו הנכבד יכול היה לפטור אותו מן המשימה, היה בין אלו שהתנדבו לצנוח בשטחי הכיבוש הנאצי באירופה. וכך, שב לאדמת מולדתו, ומיד לאחר שנגע בקרקע - נתפס על ידי החיילים הגרמנים.
הוא עבר חקירות ועינויים קשים, עד שסיים את חייו חצי שנה אחר כך בדאכאו, ב-18 בנובמבר 1944.
ושאלתנו, הקלה יחסית הפעם, היא: מי האיש ואיזה ישוב קרוי על שמו?
לתשובה

חידה מס' 52 (8 באוגוסט 2000)
בחזרה לדצמבר 1953, ימים אחרים, מנהגים אחרים: משה דיין עומד להתמנות כרמטכ"ל במקומו של מרדכי מקלף, ורק דבר אחד הוא מחויב לעשות לפני שיקבל את המינוי: לפרוש.
והשאלה: מאיזה גוף פרש דיין לפני שהתמנה לרמטכ"ל?
לתשובה

חידה מס' 51 (1 באוגוסט 2000)
השבוע, מטבע הדברים, אנו עוסקים בענייני הנשיאות. ושאלתנו:
מי הוא חתן פרס נובל שדחה הצעה לשמש כנשיא מדינת ישראל?
לתשובה


לא רק לפתור!

אתם מוזמנים להציע חידות חדשות לפינת הטריוויה.
על החידות להיות קשורות להיסטוריה של מדינת ישראל, על כל גווניה, ולהיות בעלות פתרון ברור וחד-משמעי.
(חשוב שלא יהיו לאותה חידה מספר פתרונות אפשריים).
את החידות המוצעות יש לשלוח, בצירוף הפתרון, לעורך האתר לכתובת:
editor@uzit.co.il